Spotkanie tradycyjnie rozpoczął Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej Henryk Radowski, witając wszystkich przybyłych.

„Szanowni Obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej,

Drodzy Goście, Drodzy mieszkańcy Słońska !

Pomimo panującej w całym świecie pandemii, drzwi do Rzeczpospolitej Ptasiej i Parku Narodowego „Ujście Warty” w roku 2021 zostały szeroko otwarte. A jest to wielkie otwarcie – świętujemy dziś okrągły jubileusz - dwudzieste spotkanie z ludźmi, którzy są zauroczeni ptakami i otaczającą ptaki przyrodą. W ciągu tych dwudziestu lat, dzięki zaangażowaniu niedużej grupki ludzi, Rzeczpospolita Ptasia odniosła wiele znakomitych sukcesów, o których nawet nie śmieliśmy marzyć. Jesteśmy znani w całej Polsce i Europie. (...) To naprawdę były pracowite i owocne lata.

Tutaj pragnę podziękować tym wszystkim, którzy wspierają nas w naszych działaniach.

Dziękuję wszystkim ambasadorom, w tym przebojowemu Markowi Pióro, dzięki staraniom którego mamy w Wilanowie ambasadę Rzeczpospolitej Ptasiej. (...) Dziękuję wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej Ptasiej za to, że jesteście z nami. Darczyńcom za jeden procent i wszystkim darczyńcom, to dzięki Wam możemy działać. Dziękuję serdecznie władzom Gminy Słońsk za finansowe wspieranie naszej działalności. (...) Z całego serca dziękuję także tej niewielkiej grupce ludzi, która przez te dwadzieścia lat działała nie szczędząc własnych sił i własnego czasu (...)

Proszę, pamiętajmy o tym, że jesteśmy integralną częścią natury. Bez niej nie mamy szans na przeżycie”

Program zlotu był jak zwykle bardzo ciekawy. Ci zlotowicze, którzy zdecydowali się wstać wcześnie i udać na wycieczkę do Parku Narodowego mieli okazję podziwiać nie tylko krajobrazy, ale także liczne ptaki, w tym kilkadziesiąt bocianów czarnych, co jest niezwykłą rzadkością. Widzieli też rybitwy i perkozy karmiące swoje młode. Po wycieczce zlotowicze mieli okazję zwiedzić bardzo interesującą ekspozycję w nowym Muzeum Parku Narodowego Ujście Warty.

Kolejnymi atrakcjami były prelekcje

  • "To i owo o uszatce błotnej na nowo" – Romualda Mikuska
  • „Łagodzenie skutków katastrofy klimatycznej  - zatrzymać wodę w krajobrazie, czyli kilka słów o naturalnej retencji - Marty Majki Wiśniewskiej,
  • "Ptaki są wszędzie czyli zapiski miejskiego obserwatora” - Stanisława Łubieńskiego
  • "Ochrona ptaków przed kolizjami z przezroczystymi powierzchniami" – Sławomira Niedźwieckiego  oraz prezentacja filmu, przetłumaczonego przez Marka Kobiałko, z wykładem Johna Calladine na temat badań telemetrycznych uszatki błotnej w Szkocji. Prelekcje zostały sfilmowane i będzie można je obejrzeć na YouTube wpisując XX Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.

W przerwach miedzy prelekcjami można było wziąć udział w warsztatach decoupage prowadzonych przez Martę Daniszewską z Torunia i ozdobić ptasimi wzorami przedmioty codziennego użytku. Okazało się, że wśród zlotowiczów nie brakuje artystów, gdyż warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem. Było też stoisko z rękodziełem i przetworami domowymi Magdy Mądrawskiej-Okołów z Ownic.

Przeprowadziliśmy także wybory na Ptaka Roku. Rywalizowały ze sobą bąk, czapla biała i sokół wędrowny. W związku z tym, iż przeważającą lecz jednakową ilość głosów oddano na bąka i sokoła, Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej musiał rozstrzygnąć wybory poprzez losowanie. Ostatecznie zwyciężył bąk i to on będzie patronem roku 2022. Salę wiejską zdobiły fotografie uczestników pleneru „W dolinie Warty” zorganizowanego przez Fundację Naturalnie.

Zlot zorganizowano dzięki dotacji Gminy Słońsk i pomocy organizacyjnej pracowników Urzędu Gminy – serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również za zdjęcia Darii Kuchniczak.

Newsletter