Rzeczpospolita Ptasia -  to demokratyczne państwo bez wiz i granic, za to z prezydentem, flagą i własną konstytucją oraz zbiorem przepisów zebranych w kodeksie obserwatora ptaków. Państwo, którego obywatelem może zostać każdy, dla kogo ważne są ptaki i ich środowisko. Przyznawane jest też „obywatelstwo honorowe” oraz powoływani są ambasadorzy. Obywatel ptasiej republiki otrzymuje paszport, w którym zbiera pieczątki z wizerunkiem ptaka roku potwierdzające pobyt w Rzeczpospolitej Ptasiej. Każdy rok bowiem poświęcony jest innemu gatunkowi ptaka, wybranemu spośród rzadkich lub zagrożonych, występujących na nadwarciańskich rozlewiskach. 
Co roku w kwietniu odbywają się Zloty Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, podczas których zlotowicze obserwują ptaki, biorą udział w pokazach, konkursach i warsztatach, wybierają Ptaka Roku. Ten ptak jest motywem przewodnim konkursu plastycznego i ozdabia kalendarz Rzeczpospolitej Ptasiej wydawany przez TPS.

Jak zostać obywatelem? 

W tym celu należy po przyjeździe do Rzeczpospolitej Ptasiej, zgłosić się w jednym z Biur Paszportowych (najlepiej z własnym zdjęciem), wypełnić wniosek o wydanie paszportu, wpłacić 20 zł jako darowiznę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i (bez długiego oczekiwania) otrzyma się paszport. Można również dostać paszport za zaliczeniem pocztowym wypełniając formularz na naszej stronie.

Do września 2022 roku Rzeczpospolita Ptasia liczyła 3688 obywateli. 

Adresy biur paszportowych w Słońsku:

  • Puszkina 44, Słońsk, tel.: 95 757 24 45
  • Stacja Pomp 2, Słońsk, tel.: 95 757 22 12, 607 08 13 17
  • Jamno 21, tel. 697 097 180

Nazwa Rzeczpospolita Ptasia jest zastrzeżonym znakiem towarowym (prawo ochronne nr 298609) należącym do TPS „Unitis Viribus”.

 

Newsletter