11 października 2009

Pisaliśmy już wcześniej, że produkt turystyczny Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty został uznany za najlepszy w Polsce w ogłoszonym przez Komisję Europejską konkursie EDEN, mającym na celu promowanie zrównoważonej turystyki. W związku z tym jako jedyni reprezentowaliśmy nasz kraj w Brukseli na oficjalnym rozstrzygnięciu konkursu podczas Europejskiego Forum Turystycznego w dniach 7-9 października br. Ujście Warty znalazło się w grupie miejsc proponowanej jako najbardziej atrakcyjne cele podróży dla turystów europejskich, obok takich znakomitości jak delta rzeki Ebro w Hiszpanii czy półwysep Sinis na wybrzeżach włoskiej Sardynii.

Wygrana Rzeczpospolitej Ptasiej w europejskim konkursie EDEN potwierdza maksymę Towarzystwa Przyjaciół Słońska, że "wspólnymi siłami" (Unitis Viribus) można osiągnąć więcej niż w pojedynkę w konkursie startowaliśmy w ramach grupy partnerskiej "Ujście Warty", w której uczestniczyli m.in.: TPS UV, Gmina Słońsk, Miasto Kostrzyn, Park Narodowy Ujście Warty, hotele Leśne Ustronie, Słowiańska i Bastion, Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK w Słońsku.

W Brukseli grupę partnerską reprezentowali: burmistrz Kostrzyna Pan Andrzej Kunt, Pan Henryk Radowski - Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej i członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Słońska, dyrektor hotelu Leśne Ustronie - Pani Roma Szczypior, Państwo Dorota i Konrad Wypychowscy reprezentujący Park Narodowy Ujście Warty oraz Izabella Engel - Prezes TPS UV i właściciel Biura Turystyki Przyrodniczej DUDEK. Wspólnie przygotowaliśmy stoisko promocyjne oraz wzięliśmy udział w warsztatach i spotkaniach. Wraz z nami prezentowało się 21 państw europejskich m.in. Estonia, Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja, Cypr, Irlandia i Turcja. Konkurs EDEN ma na celu promocję mało znanych miejsc atrakcyjnych turystycznie na obszarach ochrony przyrody Natura 2000 oraz stworzenie europejskiej sieci zwycięskich destynacji. Nagrodę w postaci statuetki otrzymaliśmy, podobnie jak przedstawiciele innych państw, w Europejskim Centrum Spotkań podczas uroczystej gali, którą otworzył polski komisarz w UE Pan Paweł Samecki. Publiczność z aplauzem przyjęła wiadomość, że Rzeczpospolita Ptasia stała się dwudziestym ósmym członkiem Unii Europejskiej, co w krótkim przemówieniu po odebraniu nagrody ogłosiła polska delegacja. Każda destynacja przedstawiona była na krótkim filmie, film o Ujściu Warty można znaleźć w Internecie na stronie http://www.responsibletravel.com/copy/copy100049.htm.

Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Licznie odwiedzali je uczestnicy forum, wśród których zdarzały się takie osobistości jak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Pan Günter Verheugen, dziennikarze z wielu krajów, a wśród nich Pan Tomasz Zubilewicz z TVN.

Wymiernym efektem naszego sukcesu są środki na promocję Rzeczpospolitej Ptasiej w Ujściu Warty, którą będzie w przyszłym roku prowadzić w naszym kraju Polska Organizacja Turystyczna. Dzięki nagrodzie nasz region pojawi się na billboardach, w ulotkach i folderach, będzie przedmiotem ogólnopolskich konferencji.

Towarzystwo Przyjaciół Słońska dziękuje Panu Wójtowi Gminy Słońsk za dofinansowanie kosztów pobytu naszego przedstawiciela w Brukseli i Panu Burmistrzowi Kostrzyna za zorganizowanie dojazdu i powrotu uczestników samochodem służbowym.

Newsletter