Nasze szlaki prowadzą przez malownicze i dość odludne tereny Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Otwarte przestrzenie łąk i pastwisk, poprzecinanych kanałami i starorzeczami, pasące się stada krów i koni oraz niewielkie kępy zadrzewień, często będące jedynymi śladami po starych osadach, to typowe elementy krajobrazu doliny dolnej Warty. Wyznaczone są tak, aby zarówno młodszy, jak i dojrzały miłośnik przyrody przebył je bez większego trudu. W zaroślach łatwo się ukryć, co umożliwia ciekawe obserwacje przyrodnicze, warto więc zabrać ze sobą lornetkę.

Na terenie Rzeczpospolitej Ptasiej wyznaczyliśmy 6 tras o łącznej długości 72 km. Każdy szlak nosi nazwę gatunku ptaka, którego można spotkać, wędrując daną trasą.

Szlaki gęgawy, derkacza, kani i dudka oznakowane jako piesze, nie wszystkie dostępne są dla rowerzystów. (Przed wyjazdem sprawdź opis szlaku).

Szlak dzięcioła to ścieżka przyrodniczo-edukacyjna prowadząca przez leśne rezerwaty przyrody, Szlak zimorodka jest trasą kajakową po Postomi i starorzeczach Warty. Zapewne uda Ci się zobaczyć lub usłyszeć oprócz ptaków „szlakowych” także bociany, łabędzie, bieliki, czajki, żurawie, słowiki i mnóstwo innych.

Ulotki z mapą tras dostępne są w biurach paszportowych i informacji turystycznej w Słońsku. Jeśli jednak ktoś lubi zaplanować wycieczkę, korzystając z aplikacji, to polecamy Mapę turystyczną, na której oprócz „ptasich szlaków” są ścieżki edukacyjne w Parku Narodowym Ujście Warty.

Do zobaczenia na szlaku!

Zobacz mapę turystyczną

https://mapa-turystyczna.pl/#52.57027/14.80519/14

Zobacz szlaki

Newsletter