Szlak dudka i kani

Po kilku latach od oznakowania pierwszych "ptasich" szlaków w Rzeczpospolitej Ptasiej proponujemy Państwu dwie nowe trasy. Szlak dudka - niebieski - prowadzi ze Słońska do Czarnowa, zielony Szlak kani wiedzie nad Jezioro Radachowskie. Oznakowanie nowych szlaków i konserwacja szlaków gęgawy, derkacza i dzięcioła była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Poszukiwanie dudka

Wędrówka tym szlakiem wiosną i latem da Ci dużą szansę na spotkanie dudka. Ten piękny, kolorowy ptak upodobał sobie okolice Czarnowa. Nasłuchuj i rozglądaj się po nasłonecznionych łąkach, gdzie dudki lubią żerować, i po dziuplastych drzewach, gdzie gniazdują. Odchodząc w bok od głównego szlaku możesz dojść do ostoi bobrów albo zajrzeć do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ten szlak umożliwia również rowerzystom jadącym ze Słońska do Kostrzyna ominięcie części ścieżki rowerowej R1 prowadzącej ruchliwą drogą 22. Niestety wiedzie czasem po piaszczystej drodze, a inny odcinek może być okresowo zabagniony.

Długość szlaku ok. 13 km.

Z kanią nad głową

Maszeruj tym szlakiem, a nie zginiesz w lesie. Kania doprowadzi Cię nad pobliskie jeziora: Radachowskie i Głęboczek. Poza patronką szlaku - dużym jasnobrązowym ptakiem drapieżnym o charakterystycznym, mocno wciętym ogonie, możesz zobaczyć jej krewniaków - kanię czarną i inne ptaki szponiaste. Po drodze napotkasz urokliwe bagienka śródleśne, na których gniazdują żurawie i odbywają gody żaby moczarowe. Szlak prowadzi też malowniczymi alejami – jaworową i klonową. Jesienią wędrówkę połącz z grzybobraniem, może znajdziesz tam inną kanię – czubajkę. 

Długość szlaku ok. 14 km

Newsletter