Piach, lekki deszcz, długie wędki i inne niespodzianki napotkane na drodze nie były straszne uczestnikom rajdu pieszo-rowerowego, który w tym roku, 12 września, został zorganizowany pod hasłem „Śladami Theodora Fontane”. Może zanim przejdziemy do właściwej relacji z tego dnia, przypomnimy kim był ów człowiek. Uczestnicy rajdu już go znają, ale może Wy jeszcze nie? Theodor Fontane (1819 – 1898) był nie tylko pisarzem, ale również dziennikarzem, który w swoich reportażach zebranych w książce „Wędrówki po Marchii Brandenburskiej” opisał m.in. dzień św. Jana w Słońsku w 1862 roku, kiedy to odbywało się pasowanie na rycerzy joannitów. Po uroczystości poszedł pieszo do Kostrzyna! Podobny dystans pokonali w niedzielę uczestnicy pieszej trasy, którzy mieli do przejścia 10 km. Wielbiciele dwóch kółek, którzy wybrali trasę rowerową, musieli pokonać 22 km. Warto wspomnieć, że w rajdzie łącznie udział wzięło 96 osób, które zgrupowały się w 11 pieszych i 21 rowerowych drużyn. W tym roku gościliśmy rajdowiczów nie tylko z naszej gminy, ale też m. in. z Witnicy, Gorzowa i Szczecina.

 Impreza rozpoczęła się o godz. 10:00. W tym czasie uczestnicy mogli dokonać rejestracji swoich drużyn, odebrać worki na śmieci, mapę, karty z pytaniami, napełnić butelki wodą oraz odebrać gadżety. W tym roku każdy miał do wyboru: bandanę lub przypinkę. Bandana stanowiła dodatkową ochronę przed wiatrem na trasie, bo wiadomo, że na wale wieje mocniej. Na rajdowiczów czekała moc atrakcji. Oprócz pytań sprawdzających wiedzę, były również konkurencje sprawnościowe m.in. z wędką i żabie skoki. Po rajdzie każdy mógł zregenerować swoje siły posilając się w Spółdzielni socjalnej „Swojskie Jadło”.

Emocje, jak zawsze, sięgnęły zenitu podczas odczytywania wyników oraz losowania wśród wszystkich uczestników 2 nagród dodatkowych – bonów o wartości po 600 zł na zakup sprzętu sportowego! Wśród piechurów najlepiej wypadły drużyny: Kraska, Wyindywidualizowani, Rodzina Jażdżewskich, Kury z wolnego wybiegu i Bielik 1, a spośród rowerzystów: Rajdowcy, Drużyna Pierścienia, Rowerowy Team, 8A i Stare Koziołki. Najlepsze drużyny otrzymały m.in. lornetki, śpiwory, sprzęt rowerowy, plecaki, deskorolki itd. W losowaniu szczęście uśmiechnęło się do pani Danieli ze Szczecina i do Wiktora ze Słońska. Już wiemy, że mają nowe rowery.

Warto wspomnieć, że nikt nie został z pustymi rękoma. Każdy kto brał udział w imprezie mógł wybrać sobie nagrodę rzeczową. Były to m.in.: piłki, kubki, sprzęt rowerowy i inne wspaniałe rzeczy.

Popatrzcie na zdjęcie grupowe, które zrobiliśmy tego dnia! Życzymy takiego uśmiechu na każdy dzień!

Dziękujemy wolontariuszom z Zespołu Szkół w Słońsku, którzy przeprowadzili konkurencje sportowe oraz każdemu, kto przyczynił się do jego organizacji! Widząc uśmiechy uczestników, jesteśmy przekonani, że impreza się udała. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy spędzić z Wami niedzielę.

Rajd zorganizowany został z 1% oraz środków ze zbiórki publicznej, a nagrody dodatkowe ufundowali dodatkowo: Gmina Słońsk i Park Narodowy „Ujście Warty” – serdecznie dziękujemy! Impreza była realizowane w ramach projektu „Z Parku do Parku –z Theodorem Fontane w poszukiwaniu skarbów dziedzictwa przyrody i kultury”.

Tekst: Anita

Newsletter