Po krótkiej covidowej przerwie obywatele i sympatycy Rzeczpospolitej Ptasiej licznie stawili się na dorocznym Zlocie w Słońsku. Wczesnym rankiem na wycieczki wybrało się ponad 40 osób. Przewodnicy Natalia Duer i Przemek Szymoński dzielili się z uczestnikami wiedzą o naszych mokradłach i ptakach. Program Zlotu był bardzo urozmaicony. Już przed południem grupa uczniów ze szkoły w Słońsku dołączyła do zlotowiczów, aby wziąć udział w warsztatach nagrywania dźwięków prowadzonych przez Michała Zygmunta. Niemałym zaskoczeniem była dla wszystkich ilość dźwięków przyrody słyszanych w słuchawkach. Kolejne warsztaty, tym razem rękodzieła, prowadzone przez Martę Daniszewską również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zdjęciach możemy obejrzeć jakiej precyzji i skupienia wymaga stringart.

Oficjalnym rozpoczęciem Zlotu, tradycyjnie już, było wystąpienie Henryka Radowskiego - Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej. Gości przywitał również Wójt Gminy Słońsk Janusz Krzyśków. Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej mianował dwóch nowych ambasadorów: na Podlasiu i w sieci radiowej - Adama Zbyryta i Michała Zygmunta nad Odrą.

W świetlicy wiejskiej przez cztery godziny odbywały się ciekawe prezentacje:

  • "Głuchy gawron, hupało, hukało, czapla huk - opowieść o tajemniczym mieszkańcu trzcinowisk" - Marcin Polak, UMCS Lublin
  • „Czy stres i strach może pomóc chronić ptaki?" - Adam Zbyryt, Uniwersytet w Białymstoku
  • "Dolina mgieł – pieśni wędrownych ptaków” - Agnieszka Florczyk, Michał Zygmunt.
  • diaporama „Duch trzcinowiska” - Grzegorz Okołów i Waldemar Wojdylak
  • wystawa akwarel Andrzeja Rabiegi

Jak zwykle na zlocie odbyły się wybory ptaka roku. W głosowaniu tajnym wzięło udział aż 151 osób. Większością głosów na patrona roku 2023 w Rzeczpospolitej Ptasiej wybrany został ostrygojad, który zdystansował kulika wielkiego i gągoła. 

Dodatkowymi atrakcjami na placu koło świetlicy były stoiska: Parku Narodowego „Ujście Warty”, czasopisma Ptaki Polski, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina, Pasieki „Dutkowiak” i rękodzieła Magdy Mądrawskiej-Okołów.

Każdy uczestnik zgłaszał się do biura paszportowego po pieczątkę do paszportu potwierdzającą udział w Zlocie. Dla wszystkich były też koszulki z logo Rzeczpospolitej Ptasiej, magnes z bąkiem i smaczny poczęstunek przygotowany przez firmę pani Moniki i Romana Juszkiewiczów.

Zlot został sfilmowany firmę John Dron z Rzepina, a prezentacje zlotowe będą wkrótce dostępne na YouTube na kanale Rzeczpospolita Ptasia.

Dziękujemy serdecznie Gminie Słońsk za dofinansowanie Zlotu, a pracownicom Gminnego Ośrodka Kultury oraz pracownikom Gminy i Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej za cenną pomoc organizacyjną. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział oraz za włączenie się w zbiórkę publiczną – otrzymaliśmy od Państwa 670 zł.

Patronami zlotu były: Magazyn Przyrodniczy Salamandra, Czasopismo Ptaki Polski, Birdwaching.pl.

Tekst: Aleksandra Kisielewska, Iza Engel
Zdjęcia: Daria Kuchniczak, Małgorzata Dybka, Krzysztof Bukowski, Joanna Kranz

Newsletter