Aktualności BIG JUMP 2019 - ratuj rzeki i wejdź do wody

Aktualności

 
2019-07-07

BIG JUMP 2019 - ratuj rzeki i wejdź do wody

Wraz z Koalicją Ratujmy Rzeki zapraszamy Was na pierwszy BIG JUMP w Gorzowie Wielkopolskim.

W całej Europie dziesiątki tysięcy ludzi będą wchodzić do rzek i jezior 14 lipca, w niedzielę, o godz. 15.00, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. To wyraźny sygnał do polityków, że obywatelom zależy na czystych i żyjących rzekach. Trzeba robić więcej, by je chronić i przywracać naturze – z korzyścią dla ludzi i przyrody. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP.

„W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem”– mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce.

Katastrofa klimatyczna, która jest faktem, wymaga nowatorskich środków adekwatnych do tej ekstremalnej sytuacji. Aby zatrzymywać wodę tam gdzie spadnie z deszczem potrzebne jest zaangażowanie instytucji rządowych, samorządów, biznesu oraz wszystkich Polek i Polaków. Tymczasem samorządy masowo wycinają zadrzewienia i zamieniają w betonowe pustynie kolejne obszary w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i setkach innych miejscowości. Nielegalnie przegradza się Wisłę, bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni Kozienice, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej forsuje anachroniczne projekty regulacji rzek, pamiętające czasy Gomułki i Gierka.

„Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy wszyscy się zorientowali, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna?”– zastanawia się Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki. I zadaje retoryczne pytania: „Dlaczego samorządy nie odtwarzają powierzchni przepuszczalnych i terenów zielonych? Dlaczego nie zakopie się tych hydrotechnicznych trupów projektowych, zwiększających ryzyko powodzi i potęgujących suszę?”.

Każdy, może dołączyć do akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Pokażmy swój sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry, Warty  i innych polskich rzek!

Cecylia Malik, artystka krakowska i współtwórczyni kolektywu, wyjaśnia – „Siostry Rzeki powstały po to by mówić prostym zrozumiałym językiem, że nieuregulowane, dzikie, żywe rzeki są nam niezbędne do życia i szczęścia. Rok temu poprosiłyśmy kobiety aby udzieliły głosu rzekom, każda kobieta innej rzece i żeby przybyły na ratunek Wiśle gdyż grozi jej budowa nowej zapory w Siarzewie i plany transportu wodnego – droga wodna E-40. Tego lata Siostry Rzeki postanowiły mówić o zyskach jakie daje nam nieuregulowana Wisła. Stworzyłyśmy niesamowitą kolekcję strojów kąpielowych i kąpielówek w obronie Wisły. Przez około 2 miesiące w Krakowie Siostry Rzeki oraz zaproszeni krakowianie i krakowianki ręcznie wyszywali i wyhaftowali ok. 130 strojów kąpielowych, które następnie będą rozdane tym wszystkim, którym los polskich rzek nie jest obojętny”.

„Wchodząc do wody podczas BIG JUMP, chcemy zwrócić uwagę Gorzowian, że Warta to nasza rzeka, w której się kąpiemy, pływamy kajakami, wędkujemy, nad którą wypoczywamy. Nie zgadzamy się na jej zamianę w wypełniony brudną wodą kanał żeglugowy z obetonowanymi brzegami, jako część drogi wodnej E 70.” – mówi Justyna Budzyn, artystka z kolektywu Gorzowskie Siostry Rzeki. „Włączając się do akcji Moda na Rzeki, dajemy nowe życie starym strojom kąpielowym, stając w opozycji do nadprodukcji zbytecznych dóbr materialnych."

BIG JUMP W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM –, spotykamy się 14 lipca, godz. 15.00 na przystani Klubu Sportowego ADMIRA nad Wartą, ul. Wał Okrężny 32.

BIG JUMP koordynowany jest w Polsce przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.

BIG JUMP w Gorzowie Wielkopolskim organizują Gorzowskie Siostry Rzeki oraz Fundacja Greenmind.

Dodatkowe informacje:

Justyna Budzyn: Gorzowskie Siostry rzeki, e-mail: justynabudzyn@gmail.com, tel: 508 767 155.

Jacek Engel: Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, e-mail: jacek.engel@greenmind.pl

tel. 691 384 242.

 

powrót do aktualności