Jeszcze nie opadł kurz po XXIII Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej w Słońsku, a już żyję wspomnieniami i czekam na kolejne spotkanie. Obywatelką Rzeczpospolitej Ptasiej zostałam w 2010 r., o czym przypomniał mi mój sfatygowany paszport. Był to IX Zlot, a ptakiem roku okrzyknięto wówczas perkoza rdzawoszyjego. Przez kolejne lata nie raz, nie dwa witałam w tej ptasiej krainie, pięknie usytuowanej nad rozlewiskami Warty, niesiona sentymentem, miłością do przyrody i chęcią współuczestnictwa w nowych wydarzeniach. Poznałam wielu fantastycznych ludzi, z którymi los nadal krzyżuje moje drogi, obdarzając mnie ich przyjaźnią.

Tym razem ptakiem roku 2024 była wąsatka, która stała się tematem przewodnim wystawy prac fotograficznych Michała Daniszewskiego oraz konkursu plastycznego. Prace Michała oraz osób wyróżnionych i nagrodzonych w kilku kategoriach wiekowych, można było podziwiać w siedzibie Ośrodka Muzealno – Przyrodniczego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie również wystawa prac autorstwa Agnieszki Ciszewskiej pt.:” Przyroda w akwareli”.

O Michale Daniszewskim i jego żonie, Marcie Orylskiej - Daniszewskiej, muszę dodać kilka ciepłych słów.(…) Odkąd ich pamiętam, zawsze aktywnie pomagali w organizacji zlotów – szykowali salę, pomagali instalować wystawy prac plastycznych, fotograficznych, Marta organizowała warsztaty zajęciowe dla najmłodszych, choć nie tylko, uczestników. Od jakiegoś czasu Słońsk stał się drugim domem Michała. Chętnie oprowadza wycieczki, z pasją opowiada napotkanym ludziom o ptakach, złości się i smuci, kiedy słyszy wystrzały z myśliwskiej broni. Zawsze cisi, skromni, jakby z tylnego siedzenia. Ich wkład w przygotowanie spotkań jest nieoceniony(…).

Wracając do minionego Zlotu stwierdzam z radością, że był ciekawy, pouczający, wystarczający, nie „przepakowany”. W programie mieliśmy poranny spacer, a raczej spotkanie na „betonce” pod przewodnictwem „trzech tenorów” – Przemka Szymońskiego, Przemka Chylareckiego i Michała Daniszewskiego. Wprawdzie pogoda była iście kwietniowa – trochę zimy, trochę zimy… , ale obserwacja dwóch mew małych, wypatrzonych przez Przemka Chylareckiego, wynagrodziła trudy wczesnej pobudki i kapryśnej pogody.

Nie będę streszczać całego wydarzenia, kto był, ten wie, dodam tylko, że po uroczystym otwarciu, wystąpieniach, nominacjach na honorowego obywatela Rzeczpospolitej Ptasiej dla Janusza Stępniewskiego oraz Ambasadorów – w tym roku Mobilnymi Ambasadorami zostali członkowie zespołu Balsam - ruszyły pokazy, prelekcje, wystąpienia. Tematy były dość zróżnicowane: o wąsatkach (Janusz Stępniewski), o owadach (Michał Michlewicz), o życiu w Dolinie Odry (Piotr Piznal i inni) i o Puszczy Białowieskiej (Grzegorz Okołów). Jako przerywniki, albo „oddechniki” były niesamowite, piękne i wzruszające diaporamy Andrzeja Dubiela. W tak zwanym międzyczasie wybieraliśmy ptaka roku 2025 i po nieśmiałej oraz nienachalnej (he he) agitacji Jacka Engla wygrał kulik wielki.

No i na koniec wisienka! Mini koncert zespołu Balsam, naszych nowych Ambasadorów, którego muzyka wpisuje się w nurt balfolk. Śpiewy śpiewami, muzyka muzyką, ale kiedy wyciągnęli nas do tańca, nawet najwięksi malkontenci (patrz – ja, osoba z drugim stopniem wtajemniczenia muzycznego – wiem, kiedy muzyka gra, a kiedy nie gra) ruszyli w tan. Okazało się, że chodzony i siemieniec nie takie straszne, jakby się mogło wydawać

Mam nadzieję, że równie licznie spotkamy się w Słońsku za rok. O kuliku wielkim wiem niewiele, poza tym, że niektórzy mówią o nim pieszczotliwie „słoń”, ze względu na charakterystyczny dziób. Ale nie będę kłamać… najbardziej czekam na spacery po wale, na obserwacje w terenie, no i spotkanie z przyjaciółmi

Organizatorom – Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" oraz pracownikom Ośrodka Muzealno-Przyrodniczego Parku Narodowego „Ujście Warty” serdecznie dziękuję.

P.S. Jakby co, z głodu też nie dali nam umrzeć Słodki poczęstunek oraz ciepła zupa były bardzo smaczne A! i jeszcze dostaliśmy pamiątkowe gadżety, no tak...

Dziękujemy Ewelinie Dysko – obywatelce Rzeczpospolitej Ptasiej za miłą i wyczerpująca relację z tegorocznego zlotu. Dodamy tylko, że zlot zorganizowaliśmy dzięki dotacji Gminy Słońsk, a patronami medialnymi były Magazyn Przyrodniczy Salamandra, czasopismo Ptaki Polski i serwis Birdwatching.pl., a gościny i pomocy udzielił nam Ośrodek Muzealno-Przyrodniczy Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Dziękujemy również przewodniczce za oprowadzenie po ruinach zamku joannitów, Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu i Zakładowi Gospodarki Wodno-Ściekowej w Słońsku za użyczenie i dostarczenie stołów

Zdjęcia wykonali zlotowicze Daria Kuchniczak i Krzysztof Bukowski, który także na potrzeby zlotu sprezentował nam wykonaną przez siebie grę zręcznościową.

Jeśli kogoś zainteresowała ta relacja, to film o zlocie i 3 prezentacje można już obejrzeć na kanale RZECZPOSPOLITA PTASIA na YouTube.

Newsletter