Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli X Zlot Obywateli

Dziesięć lat minęło, czyli echo X Zlotu Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej

Tegoroczny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, pani Elżbiety Polak, był wyjątkowy z tego względu, że odbył się już po raz dziesiąty. W związku z tym atrakcji nie brakowało, choć formuła była znana stałym bywalcom. Tradycyjnie pan Prezydent Henryk Radowski powitał gości w swoim przemówieniu, a także odśpiewany został hymn Rzeczpospolitej Ptasiej, (przed kilku laty przywieźli tekst i nagranie Państwo Motylowie z Biedrzychowic). Na Zlot przybyło ponad 200. miłośników ptaków. Każdy, kto zgłosił swój udział w imprezie otrzymał pamiątkowe gadżety: kubek, monetę – 1. krzykasa - oraz naklejkę z ptakiem roku – łabędziem krzykliwym – narysowanym przez Michała Skakuja, a także talon na słodki poczęstunek oraz na zupę. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. pani poseł Bożena Sławiak, pan starosta Stanisław Kubiak i pan wójt Janusz Krzyśków. Adam Wajrak – dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rzeczpospolitej Ptasiej, a Małgorzata Górska, Arkadiusz Broniarek i Katarzyna Skakuj, zostali ambasadorami Rzeczpospolitej Ptasiej na Bagnach Biebrzańskich, w Hiszpanii i w Trójmieście.  Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczęła grupa teatralna „Cień”, wystawiając sztukę pt. „Krzykliwe piękno”. W treści przedstawienia wpleciona została informacja oraz przedstawiona została sylwetka ptaka roku 2011 – łabędzia krzykliwego. Oczywiście dzieci również nie zawiodły i to zarówno te ze słońskiego przedszkola, jak i z Zespołu Edukacyjnego z Kołczyna. Ich talent oraz gra aktorska mogłaby zawstydzić niejednego dorosłego – dzieci były po prostu genialne, świetnie przebrane i przygotowane przez nauczycielki. Swoich sił spróbowały także uczennice Kamila i Asia Komarnickie i Monika Śliwińska, które napisały wiersze o łabędziu krzykliwym i Rzeczpospolitej Ptasiej. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci, cieszyła się grupa kuglarzy ze Stowarzyszenia Zamek-Wyspa Neuenhagen z Bad Frienwalde z Niemiec, która zabawiała gości pokazem żonglerki i śpiewem.

Oprócz dobrej zabawy obywatele RP (i nie tylko) mogli spróbować sił i sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o łabędziach i ptakach kaczkowatych. Rozegrano dwa konkursy: pierwszy indywidualny dla dzieci szkolnych, a drugi drużynowy dla chętnych z przybyłych na Zlot. Zarówno dzieci jak i dorośli musieli odpowiedzieć na wylosowane przez siebie pytania, następnie rozpoznać ptaki na zdjęciu i rozpoznać po glosie co to za ptak (konkurencja już tylko dla grup). Wśród dzieci zwyciężyła Weronika Baranowska, drugie miejsce zajęła Magda Bajerska, a trzecie Ola Cieszyńska. A wśród grup mieliśmy dwóch zwycięzców: „Modraszki” z Wrocławia i „Czajka” z Kostrzyna, przed drużyną z Jawora – „Tadorna tadorna”. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani nagrodami, a były nimi m.in. książki, płyty z odgłosami ptaków, miód, a także noclegi u lokalnych agroturystów i hotelarzy. Oczywiście rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na temat łabędzia krzykliwego na zimowisku w Rzeczpospolitej Ptasiej.

Przez cały czas trwania Zlotu nowoprzybyli goście mogli zapisywać się w biurze paszportowym i otrzymać obywatelstwo Rzeczpospolitej Ptasiej. Największą radość organizatorom sprawiła Ola Łyskanowska z Gorzkiego Pola, która została 2000. obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej. Podczas Zlotu do grona obywateli przyłączyło się ponad 50 nowych osób. Jest to imponująca liczba zwłaszcza, że nikt się nie spodziewał takiego zainteresowania ze strony gości. W trakcie imprezy można było wykazać się zdolnościami manualnymi na zajęciach artystycznych prowadzonych przez Justynę Budzyn, Urszulę Kołodziejczak i Elizę Banasik. Uczestnicy zlotu malowali ptaki na arkuszach szarego papieru, robili łabędzie-origami i ptaki z kartonu i makulatury.

Punktem kulminacyjnym pierwszej części Zlotu była aukcja prowadzona przez Dariusza Czarnego. Przebiegała ona bardzo burzliwie, zwłaszcza, że w tym roku były bardzo ciekawe ptasie fanty, m.in. komplet ślicznych talerzyków z ptakami, srebrna moneta – 1 krzykas i tylko 10 niepowtarzalnych  koszulek zlotowych z rysunkiem Kasi Skakuj. Choć nie wszystkie przedmioty zlicytowano to jednak zdecydowana większość znalazła nowego właściciela. Po opadnięciu emocji, niektórzy wybrali się na krótką wycieczkę ornitologiczną na betonkę lub do Przyborowa za I Most.

Po godzinie 16-tej w świetlicy wiejskiej rozpoczęła się druga część Zlotu – bardziej teoretyczna o charakterze edukacyjnym. Prelekcje rozpoczął pan Stanisław Czyż z Polskiej Grupa Badania Łabędzi prelekcją pt.:  „Łabędź krzykliwy Cygnus cygnus w Polsce: populacja lęgowa oraz migracje na podstawie informacji o indywidualnie znakowanych osobnikach". Następnie swoje zdjęcia zaprezentowali państwo Ewa i Przemysław Szymońscy jako „Pocztówkę z zimowiska”, oczywiście łabędziego. Jak już napatrzyliśmy się na łabędzie i gęsi do woli przyszła kolej na trochę egzotyki. Jasper Doest z Holandii podróżuje po świecie w poszukiwaniu tematów do fotografowania, przed kilku laty trafił też do Słońska. Dzięki tej znajomości, goście zlotowi obejrzeli wspaniałe prezentacje zdjęć głuptaków, małp śnieżnych oraz krajobrazów i zwierząt z Arktyki http://www.doest-photography.com/. Ciekawostką był fakt, iż z powodu niemożności przybycia Jaspera na Zlot połączono się z Nim za pomocą skypa i wszystko się udało! I pomyśleć, że prezentacje na pierwszych zlotach odbywały się w sali wiejskiej na Przyborowie lub w restauracji, z użyciem rzutnika do slajdów Diapol  :-)

Przez cały czas można było zwiedzać wystawy: grafiki ornitologa - Michała Skakuja oraz fotografii przyrodniczej laureatów konkursu fotograficznego „Mój las”.  Po zakończonym X Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej wszyscy rozeszli się w bardzo dobrych nastrojach z nadzieją, że wrócą tutaj za rok.

 

 

 

Tekst: Marlena