Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli VIII Zlot Obywateli

VIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej

23.04.2009, na Placu Zamkowym, odbył już VIII, coroczny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Od godziny 10.00 miejsce miała rejestracja uczestników Zlotu, których w tym roku dzięki pięknej aurze było bardzo wielu - około 300 osób. Przyjechali turyści - miłośnicy ptaków z wielu miast Polski i zagranicy.

Od godziny 11.00 zaczęła się oficjalna część imprezy, otwartej przez pana Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej, Henryka Radowskiego. Gościli na zlocie przedstawiciele władz samorządowych: wójt J. Krzyśków, wicestarosta powiatu sulęcińskiego D. Ejchart i burmistrz Słubic p. R. Bodziacki.

Jak co roku, przyznany został tytuł Ambasadora Rzeczpospolitej Ptasiej, który otrzymały aż 3 nowe osoby, p. Marta Kaczyńska została ambasadorem w Brukseli, p. Marek Kraszula na Antarktydzie, a wirtualnym ambasadorem został p. Marek Pióro, który prowadzi blog plamkamazurka.blox.pl. Honorowym obywatelem został fotografik i ornitolog p. Marcin Karetta, autor Atlasu ptaków.

Następnie został nam przedstawiony Ptak Roku 2009 - czajka, a później mieliśmy przyjemność obejrzeć piękne przedstawienie pt. "Skąd się wzięły lilie wodne" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Słubicach. Świetny występ o czajce przygotowały uczennice gimnazjum ze Słońska - Raperki z Nowego Miasta - Monika, Asia i Kamila Komarnickie - Tatarynowicz i Monika Śliwińska. Jak co roku, mieliśmy również możliwość obejrzenia zmagań uczniów oraz dwuosobowych "ptasich" drużyn w konkursie wiedzy o ptakach krajobrazu rolniczego. Pierwsze miejsce wśród uczniów zajęła Monika Komarnicka - Tatarynowicz, drugie Agnieszka Łaska, trzecie Magda Bajerska. W konkursie drużynowym wygrały Modraszki - drużyna z Wrocławia.

Zostały również wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego o czajce i jak zawsze miała miejsce licytacja "ptasich fantów" m.in. srebrnej monety z czajką, która została wylicytowana za 320 zł! P. Kasia Goworek przekazała nam 2 śliczne koszulki z płomykówka i zimorodkiem, p. Mark Krasula -pamiątki z Antarktydy i Spitzbergenu i wielu jeszcze obywateli wspomogło zbieranie fantów. Swoje stoiska mieli: PN Ujście Warty, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sulęcina, Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak i czasopismo Ptaki Polski. Była też możliwość wysłania pocztówki z okolicznościową pieczątką z czajką. W międzyczasie każdy z uczestników Zlotu miał okazję wzięcia udziału w wyborach Ptaka Roku 2010, którego zwycięzcą został perkoz rdzawoszyi. Przez całą imprezę można było wziąć udział w ciekawych warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Urszulę Kołodziejczak- zrobić ptaki z papieru techniką orgiami oraz ulepić je z gliny. Każdy uczestnik zlotu otrzymał plakietkę, monetę z czajką oraz poczęstunek - wyborny żurek i ciasto.

O godz. 14.00 miała miejsce wycieczka ornitologiczna na rozlewiska z przewodnikiem p. Ewą Baraniewicz, pracownikiem Parku Narodowego Ujście Warty. O godz. 16.00 w Sali Wiejskiej mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w pokazach zdjęć Marcina Karetty "Między czaplami a chomikami", wysłuchania wykładu dr Przemysława Chylareckiego na temat: Czajka - jak żyje, co robi i jak długo jeszcze będziemy ją spotykać w Polsce". Na zakończenie obejrzeliśmy wspaniałe diaporamy o łąkach i mokradłach Tomasza Ogrodowczyka. W sali wiejskiej eksponowana była wystawa fotograficzna p. Artura Tabora - "Te co skaczą i latają". Należy jeszcze dodać, że obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej przybyli na zlot zebrali od gości sumę 720,55zł, 5 euro i 1.05 funta, która zostanie przekazana na pomoc poszkodowanym w pożarze budynku przy ul. Sikorskiego.

Dziękujemy za tak liczne przybycie na VIII Zlot Rzeczpospolitej Ptasiej oraz za dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Sulęcinie oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczególnie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali Towarzystwu Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" w organizacji zlotu i sprzątaniu okolicy, wolontariuszom TPS, piekącym pyszne ciasta, fundatorom fantów i nagród, pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej, podopiecznym Zakładu Karnego i pozostałym osobom, bez których trudno byłoby zorganizować zlot. Liczymy, że w jeszcze szerszym gronie spotkamy się za rok.

Dziękujemy wszystkim zlotowiczom za przyjazd do Słońska pomimo tak niepewnej pogody!

Tekst: Martyna Czarna, Jola Koralska

Załączone pliki: