Aktualności Zapraszamy na Zlot

Aktualności

 
2019-03-22

Zapraszamy na Zlot

W sobotę 27 kwietnia br. spotkamy się na XVIII Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Serdecznie zapraszamy do Słońska stałych bywalców, a także tych, którzy jeszcze u nas nie byli. Wykorzystajcie Zlot jako pretekst do odwiedzenia nadwarciańskich rozlewisk w szczycie ptasiego sezonu, spotkania starych znajomych lub poznania nowych, miłych ludzi. Szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji.

RAMOWY PROGRAM ZLOTU:

7.00-10.00 - Piesze wycieczki z przewodnikami do Parku Narodowego „Ujście Warty” i na jeden  z ptasich szlaków (miejsce wycieczek uzależnione jest od panujących warunków):
- zbiórka o godz. 7.00 przy sali wiejskiej ul. Parkowa 2
- uczestnicy muszą sami dojechać na początek trasy wycieczki
- informacja o trasach zostanie zamieszczona na stronie TPS i FB najpóźniej tydzień przed zlotem.

12.00 - rejestracja uczestników Zlotu przy sali wiejskiej ul. Parkowa 2
- otwarcie stoisk m.in. Parku Narodowego Ujście Warty, magazynu Salamandra,
czasopisma Ptaki Polski, Leśnego Studia Filmowego, ptasie pamiątki.
- warsztaty plastyczno – teatralne „Muzyka lasu” i „Łączą nas ptaki” - Mariola i Grzegorz Ptak (dla młodszych i starszych dzieci)

13.30 – 19.00 - spotkanie w sali wiejskiej przy ul. Parkowej 2:

•    wystąpienia Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej i zaproszonych Gości
•    nadanie honorowego obywatelstwa Rzeczpospolitej Ptasiej oraz mianowanie Ambasadora

•    Prezentacje:
Co w szuwarach piszczy, czyli rzecz o wodniku"  – Jan Jedlikowski - Uniwersytet Warszawski

- „Przyroda okiem ukrytej kamery” – Marcin Kostrzyński

- „Citizen science – jak ważny jest udział obserwatorów ptaków w badaniach ornitologicznych” - Tomasz Chodkiewicz - OTOP

•   Na zakończenie poznamy duże możliwości Małych instrumentów - Paweł Romańczuk i Andrzej Załęski zagrają na żywo do filmu eksperymentalnego „Dziennik Nadwiślański – Impresja”.

Pomiędzy prelekcjami:

•    pokaz diaporam
•    warsztaty plastyczne
•    konkursy-niespodzianki
•    wybory ptaka roku 2020
•    poczęstunek
•  stoiska z rękodziełem, miodem z pasieki "Dutkowiak" i wydawnictwami (do nabycia będą m.in. książki Marka Pióro „Kalendarz ptaków” i „Plamka mazurka. Jak ptaki odmieniły moje życie.”

W sali prezentowane będą: wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Wodnik – szuwarowy samotnik” oraz wystawa obrazów Grzegorza Ptaka.

Udział w Zlocie jest odpłatny, wpisowe (50 zł –osoba dorosła, 20 zł –dziecko/uczeń) należy wpłacać koniecznie na konto: 29 8355 0009 0035 0411 2000 0001.
W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma przypinkę z logo Rzeczpospolitej Ptasiej, magnes oraz pieniądz lokalny z wizerunkiem wodnika i poczęstunek oraz będzie mógł wziąć udział w prelekcjach w sali wiejskiej i wycieczce.
Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie - do 18 kwietnia br. mailem na adres tps@tps-unitisviribus.org.pl W zgłoszeniu należy napisać, czy ktoś planuje wziąć udział w wycieczce, podać liczbę osób i wybraną trasę (do parku czy na ptasi szlak). Przy remizie będzie przygotowane miejsce na ognisko (dla chętnych).

Patronami zlotu są Magazyn Przyrodniczy Salamandra, Czasopismo Ptaki Polski, BirdWatching.pl. Zlot dofinansowuje Gmina Słońsk.

powrót do aktualności