Aktualności Historia rybołówstwa na Wystawie Pamiątek Regionalnych

Aktualności

 
2017-09-09

Historia rybołówstwa na Wystawie Pamiątek Regionalnych

Doroczne „Święto Ryby” stało się okazją do zorganizowania tematycznej ekspozycji na temat historii rybołówstwa w Sonnenburgu. Podjęło się tego Towarzystwo Przyjaciół Słońska, którego członkowie wraz z wolontariuszami realizowali projekt „Zostań muzealnikiem” dofinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa.

W dniach 12 i 13 sierpnia 2017r. udostępniono wystawę pierwszym zwiedzającym. Z licznymi gośćmi przybyłymi na „Święto Ryby” wolontariusze dzielili się nowymi informacjami z przetłumaczonych artykułów historycznych na temat dziejów rybołówstwa, bowiem już od najdawniejszych czasów historia naszej miejscowości związana była z rybakami. Położenie Słońska w dolinie dolnej Warty, na skraju rozległych rozlewisk spowodowało zakładanie osad rybackich zwanych chyżami.

W Słońsku były dwie chyże (obecne ulice Puszkina i Prosta) i jedna w Przyborowie, którą zamieszkiwało 29 rodzin rybackich. Do obowiązków chyżan, poza płaceniem daniny w postaci ryb, należały także tzw. posługi, czyli prace na rzecz dworu, usługi pocztowe czy transportowe np.: przewóz towarów i ludzi łodziami, spław drewna. Domy rybaków w Przyborowie były szachulcowe, kryte trzciną. Wszystkie stały szczytem do ulicy. Pośrodku domu była kuchnia bez okien i komina, z otwartym paleniskiem, z którego dym unosił się na strych i ulatniał się stamtąd przez szczeliny u podstawy dachu i otwory w ścianach szczytowych. Rybacy ze Słońska i Przyborowa konkurowali ze sobą, dlatego wyznaczono dni, w których mogli handlować na rynku. Aby ułatwić rozpoznawanie łodzi, sieci i innych narzędzi, rybacy oznaczali je tzw. gmerkami (merkami).

Ekspozycja na temat rybołówstwa pozostanie stałym elementem WPR. W ramach projektu zostały również wykonane etykiety w języku polskim i niemieckim ułatwiające zwiedzającym poznanie ciekawych eksponatów. Zapraszamy!

powrót do aktualności